witold jakubowski portfolio
Stacja badawcza na Arktyce
​
Koncepcyjny projekt poszycia kopuły stacji badawczej na Arktyce, wykonanej w konstrukcji pneumatycznej.
Projekt przewiduje wykorzystanie wyjątkowych właściwości konstrukcji pneumatycznych w walce budowli ze skrajnie niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi bieguna północnego. Dzięki manipulowaniu temperaturą i ciśnieniem powietrza wewnątrz rękawów z tworzyw sztucznych, kopuła stacji chroni się przed umiarkowanymi opadami śniegu, a wielkie, długookresowe nawałnice obraca na własną korzyść.
Koncepcja opracowana na potrzeby kursu:
Nowoczesne Systemy Konstrukcyjne.
SketchUp, Photoshop
projekty kursowe
Warsztat wymiany szyb samochodowych
​
Projekt warsztatu wymiany szyb samochodowych z mieszkaniem pracowniczym przy ulicy Rakowej we Wrocławiu.
Projekt skupia się na rozwiązaniu konfliktów funkcjonalnych między trzema użytkownikami - pracownikiem, klientem i mieszkańcem.
Architektura warsztatu korzysta z industrialnych motywów zachowując jednocześnie formę prostopadłościennych domków w sąsiedztwie.
Projekt wykonany na potrzeby kursu:
Projektowanie architektoniczne- Miejsca Pracy.
ArchiCad, Photoshop.












Hotel kat. trzygwiazdkowej przy ulicy ks. Piotra Skargi
​
Hotel zaprojektowany jako część propozycji zabudowy kwartału usługowego przy ulicy ks. Piotra Skargi we Wrocławiu.
W projekcie największym wyzwaniem było doświetlenie pomieszczeń, na wąskiej i głębokiej działce. Problem rozwiązany został dzięki atrium dzielącym hotel na dwa skrzydła.
Forma hotelu odzwierciedla układ funkcjonalny. Dolne, przeszklone kondygnacje zawierają usługi i obsługę hotelu, wyższe o mocniejszej sile wyrazu skrywają pokoje hotelowe, natomiast na samej górze lekko wznoszą się luksusowe apartamenty.
Projekt wykonany na potrzeby kursu:
Projektowanie architektoniczne - Budynki użyt. publicznej.
Archicad, Photoshop.




Studium regeneracji terenów pokolejowych we Wrocławiu
​
Plany przeniesienia dużej części technicznej infrastruktury kolejowej z okolic Dworca Głównego (między ulicami Krakowską, Hubską i Armii Krajowej) wywołały dyskusję na temat nowego przeznaczenia oddanych miastu terenów.
Studium jest próbą określenia problemów i potrzeb zadanej działki oraz stworzenia wizji integrującej niedostępny dotąd teren z tkanką miasta.
Dzięki grze z różnicą poziomów terenu udało się ukryć trakcję kolejową w tunelu przykrytym wzniesieniem, na którym rozpościera się park, otoczony wielkomiejską zabudową. Projekt ma na celu wytworzenie na mapie Wrocławia biznesowo-rekreacyjnego subcentrum na wzór największych europejskich metropolii.
Projekt wykonany na potrzeby kursu:
Regeneracja, we współpracy z Piotrem Wilczyńskim
AutoCad, Photoshop.




Wrocław Kowale - zrównoważone osiedle
​
Popularne ostatnio zagadnienie architektury zrównoważonej to bardzo szeroki temat. W projekcie osiedla na Wrocławskich Kowalach podjęto próbę jak najpełniejszego wykorzystania zrównoważonych rozwiązań.
Analiza skandynawskich realizacji pozwoliła na wprowadzenie ekologiczych, higienicznych i funkcjonalnych rozwiązań w każdej sferze osiedla - od rozkładu funkcjonalnego i komunikacji, przez gospodarkę wodą, odpadami i energią, aż po szczegółowe rozwiązania technologiczne i redukcję barier dla osób niepełnosprawnych.
Projekt wykonany na potrzeby kursu:
Projektowanie zrównoważonego środowiska mieszkaniowego, we współpracy z Zuzanną Kwiatosz, Katarzyną Kusowską i Grzegorzem Bochenkiem
AutoCad, Photoshop.
kliknij aby powiększyć